Prečo budú hráči NHL zaručene v Soči (Dokážu Rusi zastaviť NHL?)

Autor: Ján Drobňák | 29.5.2013 o 12:45 | (upravené 29.5.2013 o 17:31) Karma článku: 5,18 | Prečítané:  915x

O účasti hráčov NHL v blížiacom sa zimnom Olympijskom hokejovom turnaji (ZOH-014) sa v posledných mesiacoch dosť výrazne polemizuje. Kolektívna zmluva medzi NHL a NHLPA totiž neobsahuje dohodu o účasti hráčov NHL na Zimnej Olympiáde v Rusku!

Nová kolektívna zmluva najlepšej hokejovej súťaže sveta nevznikala ľahko a už vôbec nie podľa predstáv. Po zrušení  takmer polovice zápasov sa obe strany dohodli, že NHL začne v skrátenej sezóne a na potrebnej dohode ohľadom účasti hráčov na Olympijských hrách akosi Američanom nezostal čas. To znamená že o účasti hráčov najprestížnejšej hokejovej ligy sveta na Olympiáde v Ruskom Soči budú rozhodovať v najbližších týždňoch stretnutia zástupcov Medzinárodného Olympijského výboru a IIHF na jednej strane, a NHL a majiteľmi klubov na strane druhej.

Čo ak by k dohode nedošlo ?

K predpokladu, že hráči NHL by dostali stopku reprezentovať ich rodné krajiny na Olympiáde sa už stihli vyjadriť i samotné ruské hviezdy spoza mora na čele s „cárom" Ovečkinom, ktorý na otázku novinára, či by sa zúčastnil na Olympijských hrách v Soči aj v prípade nesúhlasu NHL, odpovedal bez rozmyslu jasné „ANO". „Do Soči pôjdem na 100 percent a to aj v prípade, že mi to NHL nedovolí. Som presvedčení že Ovečkin s Kovaľčukom to urobia tiež" nechala sa počuť nemenej známa ruská hviezda Jevgenij Malkin. A keďže sa Zimné Olympijské Hry budú konať práve v Ruskom Soči, je viac ako isté, že títo chlapci to budú myslieť s ich účasťou smrteľne vážne. A tak sa naskytá otázka, čo ak by k dohode vážne neprišlo.

Sila Rusov

K žiadanej dvojtýždňovej pauze NHL by za istých okolností mohlo prísť aj za predpokladu, žeby nakoniec ku dohode neprišlo. Tu by vznikla v celku zaujímavá situácia.

Ak by skutočne prišlo k nedohodnutiu sa o príchode hráčov spoza mora. Tak len veľmi ťažko sa mi predstavuje, ako sa v období pred play-off, kedy ide o všetko, poberú hráči ako Ovečkin, Malkin či Kovaľčuk odrazu preč zo svojich klubov a súťaž by ďalej pokračovala bez nich. Čo kluby bojujúce o play-off, ktoré rok čo rok vrážajú svoje najväčšie prachy práve do týchto hráčov na to, aby ich tam dotiahli? Boli by natoľko ohľaduplné, že by si merali sily s ostatnými klubmi bez svojich najlepších hráčov, zatiaľ čo iní by ich mali vo svojom kádri?.. Byť majiteľom Capitals, Penguins či Devils, určite by som nebol z toho dvakrát nadšený a tak je tu dosť možné, že o pauzu v NHL by koniec koncov žiadali tak majitelia dotyčných klubov, ako aj kluby samotné.

Avšak spomínaní hráči ako Ovečikin, Malkin či Kovaľčuk sú len špičkou ľadovca keď si vezmeme do úvahy fakt, že za morom pôsobí množstvo ich reprezentačných kolegov, pomocou ktorých by sa po ich súdržnom pridaní mohla spustiť doslova lavína nekontrolovaných odchodov.

Ďalej netreba zabúdať ani na fakt, že táto olympiáda sa nebude konať iba tak hoci kde, ale práve v krajine kde je hokej vysoko považovaný. Okrem iného má táto krajina značný vplyv a keď chce, vie dosiahnuť svoje! a Rusi budú zaručene chcieť mať na svojom turnaji to najlepšie, čo ich matička zem dokáže ponúknuť.

Navyše majú Rusko a USA, čo sa hokeja týka, mnoho spoločných dohôd hlavne ohľadom NHL a KHL. Aj preto si NHL nemôže dovoliť spraviť takýto výrazný a zrejme pre nich do budúcna riskantný krok ako nepovoliť top hráčom hrajúcim za morom účasť na Olympiáde, a aj preto visí nad rozhodovaním NHL nemalý meč, ktorý napomáha ku vytúženej dohode, ku ktorej som presvedčený, že čoskoro príde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?